Default Time for Round 1 = 15 minutes
Default Time for Round 2 onwards = 5 minutes
Accelerated schedule (Rate of Play) will be implemented from the conclusion of round 1.

New Nelson Mandela Bay Chess Festival - B Section

Arrangör(er)NMBCU
NationSydafrika ( RSA )
TurneringsledarePravien Ranjith
HuvuddomarePA Jean-Pierre Strydom (185036626)
Deputy ArbiterPA Isni Pujirana Andi (2850147221)
DomareCPA Nondy Cowa (2840334498), CPA Freddy Odendaal ( ... All arbiters
betänketid (Rapid)20min + 2sec increment per move
SpelplatsBoardwalk Conference Centre, Gqeberha
Antal ronder6
TurneringstypSchweizer
RankingberäkningNationell rating
Datum2026/10/17
Rating-Ø / Average age1321 / 13
LottningsprogramSwiss-Manager av Heinz Herzog, Swiss-Manager turneringsfil

Senast uppdaterad17.10.2026 15:57:24, Creator/Last Upload: Jean-Pierre Strydom

Val av turneringA-Section, B-Section, C-Section
Val av parametrar dölj turneringsinformation, Länka turnering i turneringskalender
ListorStartlista, Startlista, alfabetisk, Nations-, Parti och Titelstatistik, Alphabetical list all groups, Spelschema
Korstabell efter 6 ronder, Korstabell, efter startnummer
BordsresultatRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6/6 , ej inlottad
Ställning efterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6
Excel/Skriv utExportera till Excel (.xlsx), Exportera till PDF, QR-Codes
Sök spelare Sök

Startlista

Nr.NamnIDRatingN
1Koutsouvelis, Matthew11401511911746
2Mangala, Sibonelo11101066751730
3Step, Nicholas11201583561618
4Sonti, Khwezi11301507991612
5Bownes, Fabian11303020121556
6De Jager, Jaeden11101918161543
7Arbi, Imaan21301512041533
8Van Greunen, Melaney21201512091479
9Murray, Chloe21301438391460
10Van Greunen, Willem11401536821422
11Heneke, Ruan11101918441421
12Douglas, Jody11101512051280
13Smith, Athethile11303382661200
14Afonso, Tafara Nathan11203322461196
15Esau, Pharael11403382391193
16Geyers, Shiloh11403382411180
17Van Rooyen, Juan Paul1130343525897
18Goje, Iyavuya00
19Masogn, Patike00
20Pillay, Jermaine00
21Scott, Subrie00
22Wolela, Libhongo00